Udělejte si pořádek!


Rozhodli jste se udělat velký úklid v domácnosti a zbavit se nepotřebných věcí? Nebo má do vašeho bytu přibýt nějaký nový člen (nezáleží na tom, zda dětský či dospělý)? Anebo vás čeká velké stěhování? Ať už je to kterákoliv z výše uvedených variant, v každém případě vás bude čekat velké vytahování, třídění, rozhodování, vyhazování a uklízení. Je to práce nesnadná, mnohdy otravná, ale udělat se musí. Je důležité se na ni připravit, vyhradit si volné minimálně dopoledne (ne-li raději celý den) a tašky na věci pro charitu. Základem je vybrat si první místo a skříň, šuplík nebo polici.

Rada nad zlato

Zvláště pro ženy jsou nejobtížnější skříně s oblečením, kosmetikou a případně doplňky (boty, kabelky, šperky atd.). Když vyklízíte velkou šatní skříň, můžete si vybrat ze dvou postupů – buď všechny věci nejdříve vytáhnete, rozložíte a protřídíte na zemi/posteli nebo začnete vybírat přímo ve skříni. Druhá varianta je vhodná pro oblečení zavěšené na ramínkách, které máte takto aspoň dobře na očích. První možnost je lépe zvolit tehdy, když se skříně vytahujete komínky triček, kalhot, spodního prádla nebo jiných složených drobností. Věci si nyní musíte roztřídit do hromádek.

Vyčistěte svůj prostor.

Jednu skupinu tvoří věci, které víte, že již nebudete chtít a nemáte k nim vztah – těch obvykle nebývá mnoho. Další skupinou jsou věci, které pravidelně nosíte a počítáte s tím i do budoucna – těch také nebývá moc. A největší skupinou jsou kousky, které téměř nikdy nenosíte (možná jste je dokonce ani neměli na sobě), ale je vám líto se jich zbavit. Těch ovšem bývá nejvíce. Tyto kousky vám již nesedí, čekáte, že do nich zhubnete, máte je rádi, ale k vašemu věku se již nehodí, nebo je nemáte s čím nakombinovat. U těchto věcí buďte nemilosrdní. Pokud jste je na sobě neměli ani jednou za poslední tři měsíce (nemluvíme nyní o ryze sezónních kouscích), pak je ze šatníku vyřaďte. Nyní již jen skříň vytřete, nebo naopak zabalte, pokud ji budete někam přenášet, a máte hotovo. Otázka Jak jednoduše přestěhovat šatní skříň? je zodpovězena.