Kdo je na tom hůř?


V dnešní době je počasí jako zblázněné. To, na co jsme byli za desítky let zvyklí, najednou přestává fungovat, jak to známe. Nejen, že se tím pádem necítíme komfortně, jelikož naše organismy mají problémy se nastavit na různé teplotní výkyvy a maxima, ale vedle toho to má ještě větší dopady a konsekvence. Dnes je běžné, že již téměř nerozeznáváme čtyři roční období, ale pouze tři. Jaro, léto a dlouhý podzim. Zimy za poslední roky téměř vymizely a zůstaly po nich jen sem tam bělavé chodníky. Téměř se v dnešní době nemusíme bát o to, že bychom se během zimního období neměli čím zahřát, protože je takové teplo, že jej zvládáme úplně s přehledem.

voda v bazéně

Horší, než pro lidi jsou ale tyto změny podnebí pro přírodu. Zima by měla být čase odpočinku, kdy chlad zastavuje veškeré procesy v rostlinách a bohatá sněhová přikrývka chrání jednak před mechanickými, ale i termickými vlivy. Navíc sněhová vrstva v sobě obsahuje velké množství vody, která by se na jaře měla uvolnit a dodat tak vláhu po zimě vyprahlé zemi. Jenže nic z toho se již neděje. Dochází pak k tomu, že úrodná půda je vyčerpaná a neplodí tak, jak by měla. Trpí i zvířata, jejichž různorodost se v přírodě ztrácí.

letní koupání

Vedle toho pak na druhém pólu ročních období stojí léta, která začínají být nesnesitelně horká, tak horká, že před žárem se nejde nikam schovat. A opět se dá říct, že člověk si s horkem nějak poradí, ale ta příroda před ním tak jednoduše neuteče. To, co zachraňuje v parnech lidi mohou být například zahradní bazény zapuštěné. Voda nám umožňuje se velmi efektivně schladit a užít si tak letní dny bez horkého trápení. Přesto například horké, tropické noci, jsou tím největším zlem, kdy nejde spát, příroda s ani přes noc nemůže odpočinout a všichni tak vstávají do nového dne neodpočatí a stále stejně vyprahlí, jak den před tím.