Juta jako bytová dekorace


Prostírání

Slavnostně prostřený svatební stůl, velikonoční či vánoční tabule anebo oslavy narozenin, promoce nebo maturitní večírek, to vše jsou příležitosti, které lze vyplnit i vhodným prostíráním, a zde se nabízí celá řada možností. Moderní uspěchaný svět vás v tomto směru zřejmě bude směřovat k něčemu šedému, bez výrazných barev, co se tváří jako super skvělý módní doplněk, ale toto pojetí vám ukrajuje na osobitosti a hlavně vás odstřihává od přirozeného kontaktu s přírodou.

juta s paprikou

Přírodní materiály stále vítězí na celé čáře před těmi syntetickými a bude tomu tak zřejmě i za pár let, i v daleké budoucnosti. Vezměme si z toho příklad a dejme přednost třeba takové jutě. Juta je čistě přírodní záležitost, známá již z doby, kdy se v naší zemi usídlil reálný socialismus, a kdy byl tento materiál dobře dostupný v prodejnách textilního zboží. Kdo tuto dobu pamatuje, možná si vybaví, že si již tehdy mnozí z nás vyráběli z juty prostírání a kombinovali jej s bílým bavlněným podkladem. Juta se s bílou barvou výborně doplňuje zejména svým kontrastním barevným podáním.

jutová tkanina

Nábytek

Víte, že jutou lze potahovat některé typy nábytku, například šatní skříně nebo komody? Potáhne se jí jen čelo zásuvek a křídlových dveří a okraje dveří se vyzdobí dvěma svislými latěmi z borového dřeva.. Juta se s borovicí (opatřenou bezbarvým lakem) velmi dobře snáší, vypadá to efektně a hlavně to dotváří zajímavý bytový doplněk v rustikálním selském stylu.

Výhodou této látky je její pevnost, výborná soudržnost a snadná údržba. Pouze byste měli být opatrní na potřísnění vodou, kdy se na ní mohou objevit fleky, a s problematickým podkladem by to znamenalo spoustu zbytečné práce s čištěním tkaniny. Ale tam, kde lze jutu vyprat v pračce, je to o poznání snazší, což se ovšem týká zejména prostírání, ubrusů, deček, povlaků na polštářky a podobných dekorativních předmětů.