Co se bude dít, nebudete-li splácet své dluhy?


Do problémů s financemi se může dostat každý. Občas jsou naše problémy způsobené tím, že nezvládáme splácet své závazky vůči společnostem, které nám poskytují financování. Financování může mít mnoho podob. Ať už se jedná o spotřebitelský úvěr, kreditní kartu nebo hypotéku. Jsou to dobří sluhové, pokud jde o situace, kdy nutně potřebujeme http://www.muzes.cz/clanky/co-vlastne-potrebujeme peníze. Ale pokud je nezvládáme splácet, stanou se z nich špatní pánové. Jaké mohou být důsledky toho, když nezvládneme správně splácet své dluhy? Záleží samozřejmě na tom, od koho máte peníze půjčené a také jakou částku. Rozdíl je, pokud někomu dlužíte pár tisíc, a když někde dlužíte stovky tisíc korun.

prázdná peněženka

Pokud nebudete splácet dluhy, věřitel vám začne posílat upomínky, kterými vás bude upozorňovat na to, že jste se opozdili se svým splácením. Poté se vám může ozvat vymahač. Celkově může vaše nesplácení dluhů skončit až u soudu, co je velmi nepříjemné. Může dojít i k exekuci. Exekuce může být uvalena na váš plat, a pokud jste třeba v situaci, kdy nevyděláváte, nebo nevyděláváte dost, aby to pokrylo vaše dluhy, přijde exekutor do vašeho domu nebo bytu a zabaví váš majetek. Takové situaci je určitě lepší se vyvarovat. Pokud vám bude uvalena exekuce na váš plat, nezabaví vám ho úplně celý. Vždy existuje nezabavitelné minimum, které vám musí nechat na uhrazení vašich nákladů na život. V roce 2023 je to 13 638 Kč. Otázka je, zda se jedná opravdu o částku, z které lze měsíčně vyžít.

dluhy

Pokud za svou dlužnou částku ručíte například svým domem, můžete o něj i přijít. Pokud máte záznam v registru dlužníků jako neplatič svých dluhů, nikdo vám půjčku neposkytne minimálně po další tři roky od splacení dlužné částky. Pokud nutně potřebujete peníze, může být pro vás záchranou nebankovní společnost. Nebankovní společnosti poskytují všechny druhy financování, včetně nebankovní hypotéky, kreditní karty nebo spotřebitelských úvěrů.