Co můžeme udělat ohledně včasné detekce úniku vody


V domácnosti se může stát velká spousta věcí, které nejsou ani zdaleka příjemné a kterým je dobré předejít. Jednou z nich je bezesporu únik vody. Je však pravda, že ten často není snadné zpozorovat, neboť naprostá většina vodovodního a odpadního potrubí vede stěnami, tedy mimo náš přímý dohled. Přesto bychom se o to měli alespoň pokusit, neboť včasná detekce úniku vody je skutečně velmi důležitá. Je totiž pravdou, že čím déle voda uniká, tím větší škody napáchá. To ostatně platí i o malém praménku či kapajícím rameni. I občasná kapka, pokud působí dlouhodobě a soustavně, může dům skutečně velmi poškodit.

instalatérský klíč

Tím hlavním nebezpečím je zde vznik vlhkosti, který značně prospívá například plísním. To je ostatně jednou ze známek, že není něco v pořádku – pokud se u nás znenadání objeví plíseň, je potřeba se podívat, zda není náš vodovodní řád nějak poškozen.

V horším případě může dojít až k narušení statiky v důsledku podmáčení stěn, případně dokonce základů. To často znamená, že je danou stavbu nutno zbourat, a to je něco, co rozhodně nikdo nechce. Cena, kterou bychom museli platit, je příliš velká, a to jak emocionální, tak i finanční.

instalatér při práci

Co tedy můžeme dělat, aby se nám něco takového nestalo? V první řadě dávat pozor na základní příznaky. Jedním z nich může být i podezřelé, byť mírné zvýšení účtu za vodu, i když sazba zůstala stejná. To je také důvod, proč bychom si měli vyúčtování nechávat zasílat co nejčastěji, ideálně každý měsíc. Tak budeme vědět, zda náhodou někde neuniká.

Dále je to sledování vlhkosti. Rozhodně neuškodí, pokud v místnostech rozmísíme vlhkoměry, především pak u stěn, kterými je vedeno vodovodní potrubí. Její zvýšení i ve chvíli, kdy je venku pořád stejně, nám může signalizovat, že je něco v nepořádku, a to ještě dřív, než vznikne nějaká škoda.

Pamatujme však, že i tady je prevence lepší, než léčba. Zdaleka nejlepší je nechat vodovodní potrubí pravidelně prohlédnout. Tak budeme mít skutečnou jistotu.