Jak zpracovat velké množství rajčatové šťávy


Rajská jablíčka lákají konzumenty již svým vzhledem. Červená barva zralých plodů nelze přehlédnout ani na delší vzdálenost a rajčatový cibulový či šopský salát jsou vynikající pochoutkou pro každou příležitost. K oblíbeným dobrotám se řadí i tepelně zpracované plody do podoby rajské omáčky nebo polévky, kterou si můžeme dopřát po celý rok, aniž bychom byli závislí na ročním období. Rajčata sice pohodlně nakoupíme i z dovozu, ale přece jen dávají mnozí přednost tuzemským zdrojům, a to i těm, co jsou ve formě pasírovaných rajčat uložené v regálech obchodů v kartonových krabicích nebo ve skle.

rajčatové plátky

Zpracovat domácí úrodu rajčat z vlastní zahrady je poměrně snadné, většinou se jedná o množství v řádu kilogramů, ale máme-li na starosti tuny rajčat z obrovských plantáží, půjde o technologicky náročný proces. Potřebujete k tomu vhodné přepravní a skladovací boxy, a těmi jsou právě IBC kontejnery.

Jedná se o plastové skládací bedny ve tvaru kvádru, o užitném objemu jednoho tisíce litrů, s možností pokládání na sebe až do výšky pěti kontejnerů. Zřejmě vás v této souvislosti napadá, že každý z nich musí unést obrovskou zátěž, a máte pravdu, nosnost IBC kontejneru je přibližně pět tun. Těchto vlastností lze docílit pouze díky speciálnímu tvrzenému plastu, a výhodný je i samotný tvar kontejnerů zejména kvůli úspoře místa při přepravě. Kdyby se jednalo o válcové barely, vzniklo by mezi nimi mnoho hluchého místa.

rajská jablíčka

S kontejnery se počítá při zpracování potravin a zemědělských komodit, jedná se o zdravotně nezávadný materiál, snadno omyvatelný a udržovatelný v čistotě. Rajčata a další zelenina nebo ovoce se po rozdrcení a rozmixování vkládají do vnitřní plastové fólie, která kontejner doplní v podobě jednorázové výplně, čímž se zajistí i velmi efektivní udržení té nejlepší jakosti zpracovaných plodů.